دیدار وزیر ارشاد حج و اوقاف با جمعی از عالمان دینی با حضور داشت معاون مقام ولایت هرات


دیدار وزیر ارشاد حج و اوقاف با جمعی از عالمان دینی با حضور داشت معاون مقام ولایت هرات.

جمعی کثیری از عالمان دینی ولایت هرات در دیدار با وزیر ارشاد حج و اوقاف کشور با حضور داشت معاون مقام ولایت هرات، برخی از مشکلات و پیشنهادات خود را مطرح نمودند.

نقش دادن بیشتر عالمان دینی در گفتگوهای صلح، افزایش بست های ملا امامان مساجد، فراهم نمودن بورسیه های تحصیلی به علما، افزایش سهمیه حجاج ولایت هرات و ایجاد مدرسه بین المللی در این ولایت از جمله خواست های عمده مطرح شده از جانب علما در این نشست بود.

محمد قاسم حلیمی وزیر حج و اوقاف، با اشاره با آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر، بر نقش برجسته عالمان دینی در اتحاد، همبستگی و دعوت مردم به اخلاق دینی، گفت: ” ما در افغانستان مسلمان هستیم و ضرورت به دعوت دین نداریم بلکه نیاز به دعوت به اخلاقیات دینی داریم عالمان دینی باید حق محراب را ادا نمایند و مردم را به اخلاقیات دعوت کنند.”

وزیر حج و اوقاف با بیان اینکه دولت افغانستان تمام شرایط آوردن صلح به شمول، رها سازی زندانیان طالبان، بازگشایی دفتر قطر، شروع مذاکرات بدون شرط و قید برای برقرار صلح قبول نموده است، ولی طالبان در قسمت تامین صلح و آتش بس از خود رغبتی نشان نمیدهند.”

آقای حلیمی در ادامه در مورد درخواست های عالمان دینی صحبت نموده و از تلاش های این وزارت در راستای بر آوردن کردن آنها اطمینان داد.

داکتر نوراحمد حیدری معاون مقام ولایت در این نشست، بزرگ ترین مسئولیت عالمان دینی را در شرایط احساس کنونی کشور را آگاهی دهی و تغییر ذهنیت افراد از جنگ به صلح با تکیه بر آموزه های دینی بیان نمود.

معاون مقام ولایت در ادامه از وزارت حج و اوقاف خواهان ایجاد یک سیستم ثبت و راجستر املاک اوقاف، ایجاد طرزالعمل مشخص به منظور اجاره دهی املاک اوقافی، رسمی سازی مدارس دینی و ایجاد پیوند مدارس با مکاتب و پوهنتون ها با استفاده از سمینار ها و کنفرانس های مختلف گردید.

#معاونیت-مقام-ولایت-هرات
#اداره-مستقل-ارگانهای-محل

خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *